Ugniagesių gelbėtojų patarimai, kaip elgtos karantino metu

* Apie saugų laisvalaikį karantino metu

Naudojantis kepsninėmis svarbiausia pasirinkti tinkamą vietą. Draudžiama kietojo kuro kepsnines ar kitokias krosneles statyti arčiau kaip 6 metrus nuo pastatų. Po jomis turėtų būti nedegus pagrindas. Svarbu, kad kepsninė nestovėtų ant sausos žolės. Jas statyti reikėtų ir kuo toliau nuo tvorų, medžių, krūmų, lengvai užsiliepsnojančių medžiagų. 

Būna atvejų, kai žmonės, norėdami pasislėpti nuo vėjo ar staiga užklupusio lietaus, kepsninę pastato šalia namo, pastogėje ar dengtoje terasoje. Prieš kepant, jose reikia tolygiai paskirstyti žarijas. Šalia visuomet reikėtų turėti vandens kilusiai liepsnai užpilti. Būtina prižiūrėti žaidžiančius vaikus ir naminius gyvūnus, kad šie neprisiartintų prie zonos, kurioje stovi kepsninė.

Labai pavojinga šalia laužo ar kepsninės laikyti degųjį skystį. Įkaitęs butelis gali sprogti, susidaryti didelis liepsnos pliūpsnis – nuo to neapsaugos nei kibiras su vandeniu, nei gesintuvas. Įkuriant kepsninę reikia būti itin atsargiems. Paprastai žmonės naudoja degiuosius skysčius. Jeigu jo pripilsite per daug arba naudosite garuojantį skystį, gali staiga pliūptelėti liepsna ir smarkiai nudeginti. Saugiau yra naudoti specialius ilgo degimo degtukus. 

Įkurti kepsninę reikėtų pavėjui, kad vėjas pūstų nuo jūsų, tuomet ir liepsna sklis į tą pusę. Baigus kepti šašlykus ar kepsnius, nereikėtų  kepsninės palikti be priežiūros. Būtina įsitikinti, kad nėra smilkstančių anglių ar žarijų, kurias vėjas gali vėl įpūsti. Baigę ja naudotis, pelenus suberkite į specialų metalinį konteinerį, kepsninę patraukite į saugią vietą.

Balkonuose apskritai negalima kurti kepsninių, nes iškritusi kibirkštis gali uždegti balkoną ar net butą. Nors elektrinių ar kvarco lempų šašlykinių naudojimas nedraudžiamas, tačiau kepant šašlykus gali užsidegti riebalai, o pliūptelėjus liepsnai žmogus turi staigiai atsitraukti, kadangi balkonuose dažniausiai trūksta vietos ir žmogus rizikuoja nudegti veidą, gali užsiliepsnoti ir jo drabužiai.


* Karantino metu patariama pasirūpinti saugumu 

Leisdami laiką namuose, turėtume atkreipti dėmesį į elementariausius priešgaisrinės saugos reikalavimus: patikrinti, ar veikia autonominiai dūmų detektoriai, pakeisti, jeigu reikia, jų maitinimo elementus. 

Taip pat reikėtų pasirūpinti šildymo prietaisais, apžiūrėti, ar besibaigiant šildymo sezonui dūmtraukis ir krosnis tvarkingi, nepatingėti užlipti į palėpę ir patikrinti, ar dūmtraukis sandarus.

Didelį pavojų kelia ir rūkymas lovose. Šiemet dėl neatsargaus rūkymo šalyje jau žuvo 17 žmonių. 

Karantino metu būtina daugiau laiko skirti saugumo klausimams. Patartina su šeimos nariais sudaryti ir aptarti veiksmų kilus gaisrui planą, evakuacijos kelius, vaikams priminti, kaip išsikviesti pagalbą. 

* Ugniagesiai įspėja: dezinfekcinis skystis – degus

Kokių saugos reikalavimų reikia laikytis naudojant dezinfekcinį skystį? Pastaruoju metu dažnai naudojamas dezinfekcinis skystis. Jis neretai yra pilstomas. Kadangi jo pagrindą sudaro 80 proc. alkoholio, todėl nereikėtų pamiršti, kad šis skystis gali lengvai užsiliepsnoti. Beje, to jokiu būdu negalima daryti rūkant. Kadangi šis skystis yra labai degus, jį reikėtų laikyti atokiau nuo užsidegimo šaltinių. 

* Planiniai priešgaisrinių techninių ir pavojingų objektų patikrinimai laikinai nebus atliekami

Šiuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai sulaukia nemažai klausimų dėl planinių objektų patikrinimų. Norime informuoti, jog Vyriausybei šalyje paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ir karantiną, departamento direktoriaus 2020 m.  kovo 17 d. įsakymu „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnų atleikamų kai kurių funkcijų sustabdymo“ pareigūnams nurodyta laikinai nevykdyti prevencinių akcijų (išskyrus informacines), planinių priešgaisrinių techninių ir pavojingų objektų patikrinimų, taip pat nagrinėjant asmenų skundus ir prašymus nevykdyti faktinių aplinkybių patikrinimo vietoje. Įsakymas galioja iki karantino atšaukimo. 

 
Spausdinimo versija